فرز کاری چیست:(تيغه فرزانگشتي فرزکاری)

فرزکاری پردازش بر روی مواد به وسیله حمایت از یک قطعه کار و چرخش دندانه های ابزار فرزکاری آن می باشد . برخورد دندانه های زیاد اطراف تیغه فرز یک روش سریع ماشین کاری را فراهم می کند . سطح ماشین کاری شده می تواند بسیار صاف، زاویه دار ،انحنا دار و همچنین به صورت هر ترکیبی از اشکال مختلف باشد.

ماشینی که برای نگه داشتن قطعه کار – چرخش ابزار فرز و حمایت مورد استفاده قرار می گیرد به ماشین فرز (milling machine ) معروف است .

روشهای فرز کاری :

الف ) محیط تراشی( وجه تراشی یا غلطکی) : در محیط تراشی،سطح تراش کاری شده به وسیله دندانه های تعبیه شده بر روی محیط بدنه ابزار فرز تولید میشود. محور چرخش ابزار فرز ( تیغه فرز ) عموما موازی سطح قطعه کار در حال براده برداری می باشد.

ب) فرز کاری پیشانی : در این روش محور تیغه فرز عمود بر سطح کار بوده و عمل براده برداری فقط با لبه های برنده موجود در سطح جانبی آن صورت نگرفته بلکه لبه های برنده موجود در پیشانی تیغه فرز نیز عمل براده برداری را انجام میدهند. در این حالت سطح مقطع براده یکنواخت بوده و به همین دلیل توان براده برداری در این روش در حدود ۲۰ درصد بیشتر از روش محیطی خواهد بود .

ابزارهای فرزکاری

تيغه فرزانگشتي فرزکاری

ساختمان اين تيغه فرز مانند مته و يا برقو بوده و داراي دنباله استوانه اي و يا مخروطي ميباشد.

اين تيغه فرزها در اصل نوعي تيغه فرز پيشاني تراش با قطر كوچكتر ميباشند.
از اين تيغه فرزها براي تراشيدن شيارهاي باريک به اشکال مختلف استفاده ميشود. دنباله اين تيغه فرزها را به شکل استوانه و يا مخروطي ساخته و نوع استوانه اي آنها را به كمك فشنگي و نوع مخروطي را با كلاهك بر روي محور اصلي ماشين سوار مي‌كنند. شيارهاي تيغه فرزهاي انگشتي را به صورت مستقيم و مارپيچ توليد مي‌كنند. به دليل تنوع در نوع كار، تيغه فرزهاي انگشتي را درشکلهاي مختلفي ميسازند و از آنها براي ايجاد پله، شيار، جاي خار و همچنین فرزكاري سطوح باريك استفاده ميکنند. تيغه فرزهاي انگشتی داراي دو يا سه لبه برنده بوده و از آنها ديگري نيز وجود دارد كه معموالا براي فرزكاري شكافها و شيارهاي عميق و جاي خارها استفاده ميگردد. تيغه فرزهاي انگشتي ديگري نيز براي تراشيدن شيارهاي T شكل يافت ميشوند كه داراي لبه هاي برنده محيطي و پيشاني ميباشند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی تیغه فرز های کارباید جایگزین تيغه فرزانگشتي فرزکاری HSS گردیده و فقط در بعضی موارد هنوز این نوع تیغه ها استفاده دارد.

تيغه فرزانگشتي فرزکاری HSS از فولاد ابزاری و کارباید ساخته میشود که نوع HSS از سایز ۱٫۰ میلیمتر تا حدود ۸۰٫۰ میلیمتر میباشد;ولی نوع کارباید تیغه فرز انگشتی با بازه سایزی کمتری ساخته میشود و از سایز ۰٫۱ میلیمتر تا ۳۶٫۰ میلیمتر موجود می باشد .

از مهمترین شرکتهای تولید کننده تيغه فرزانگشتي فرزکاری، گورینگ آلمان GUHRING ،فته آلمان FETTE ، فرایسا سوئیس FRAISA و وایجی کره YG-1 را میتوان نام برد.

تيغه فرزانگشتي فرزکاری تيغه فرزانگشتي فرزکاری - www - تيغه فرزانگشتي فرزکاری

جهت اطلاع از انواع دیگر ابزاهای فرزکاری به لینک زیر مراجعه کنید:

فرزکاری

برای انتخاب تيغه فرزانگشتي فرزکاری HSS به جدول زیر مراجعه کنید:

طول کل فرز
mm
طول فاز فرز
mm
قطر دنباله
mm
سایز فرز
mm
۳۲۸۲۲
۳۲۸۲٫۵۲٫۵
۳۲۱۲۳۳
۳۲۱۲۳٫۵۳٫۵
۴۰۱۲۴۴
۵۰۱۴۴٫۵۴٫۵
۵۰۱۴۵۵
۵۰۱۶۵٫۵۵٫۵
۵۰۱۶۶۶
۶۰۲۰۷۷
۶۰۲۰۸۸
۶۰۲۰۹۹
۷۰۲۲۱۰۱۰
۷۰۲۲۱۲۱۲
۷۵۲۵۱۴۱۴
۷۵۲۵۱۶۱۶
۱۰۰۳۲۲۰۲۰

تيغه فرزانگشتي فرزکاری