فولاد یا استیل چیست؟

جهت ماشین کاری فولاد یا استیل و استنلس استیل قبل از نوع مشین کاری (تراشکاری فولاد یا فرز کاری آن)در مرحله اول متریال قطعه کار و مشخصات فنی آن باید معین  گردد.

فولاد ، آلیاژی است با پایه آهن که کمتر از 2% کربن دارد.خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری با توجه به نوع و مقدار عناصر دیگر موجود در آن مشخص می شود. افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و کاهش مقدار شکل پذیری آن می شود.

فولادها به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی دسته بندی می شوند.فولادهای ساده کربنی به جز کربن و برخی عناصر معمول (مانند سیلیسیم ، منگنز ، فسفر و گوگرد)عنصر دیگری ندارند. فولادهای ساده کربنی به صورت زیر دسته بندی می شوند :

موارد استفاده درصد کربنی نوع فولاد ساده کربنی
نرم کمتر از 0.15 میخ.پرچ.لوله های درزدار
کم کربن  0.15 تا 0.3 تیرآهن.میل گرد.چرخ دنده
کربن متوسط 0.3 تا 0.6 شفت.میل لنگ.فنر
پر کربن 0.6 به بالا اره.آچار.مته.پیچ گوشتی

با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می شود که خواص بسیار عالی دارند. به عنوان مثال با افزودن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استنلس استیل به دست می آید که در برابر خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارد

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل10.5درصد کروم داشته باشد.کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ایروی استنلس استیل تشکیل می دهد.این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند.مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن استنلس استیل را افزایش می دهد

استیل 304 , 316
استیل 316 شامل 16درصد کروم 10درصد نیکل و 2درصد مولیبدن است در حالی که استیل 304 دارای 18درصد کروم و 8درصد نیکل است .مولیبدن باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی در مقابل کلراید (مثل آب دریا) می شود.

حرف بعد از نام استنلس استیل ( 316L )  نشاندهنده این است که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از 0.03درصد کاهش پیدا کرده است.پایین بودن مقدار کربن موجب میشود که لایه اکسیداسیون محافظ سطح بعد از جوشکاری هم وجود داشته باشد.

استیل بگیر یا استیل نگیر

استنلس استیل های سری 300 که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی شوند در صورتی که سری 400 که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند.

ck45  یک نوع فولاد ساده با کربن متوسط(در حدود 0.45%)که به خاطر قیمت پایین بعضا برای ساخت محور پمپ مورد استفاده قرار می گیرد.به علت کم بودن مقدار کروم در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نیست.

فولاد داپلکس : این نوع فولاد بین 19 تا 28 درصد کروم و تا 5درصد مولیبدن داشته و نسبت به خوردگی مقاومت خیلی بالایی دارد.(بهترین گزینه جهت ساخت قطعاتی که در معرض خوردگی ناشی از آب دریا هستند)

فولاد زنگ نزن آلیاژی از فولاد است كه از 10.5 درصد یا بیشتر كروم و بیش از 50 درصد آهن تشكیل شده باشد . كروم موجود در استیل باعث به وجود آمدن یك سطح سخت و یكپارچه در برابر زنگ زدگی می شود .قابلیت ضد زنگ بودن با اضافه كردن درصد بیشتر كروم و همچنین آلیاژهای دیگر نظیر نیکل بهبود می یابد .مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی معمولا با اضافه کردن 13% کروم بدست می آید و برای استفاده در شرایط محیطی سخت از 26 % کروم استفاده می گردد.

مشخصات تکمیلی
کروم موجود در استیل در اثر تماس با هوا لایه ای غیر فعال از اکسید کروم Cr2 O3 تشکیل می دهد.این لایه بسیار نازکتر از آن است که با چشم دیده شود، به همین خاطر سطح استیل براق و درخشان باقی می ماند. این لایه در مقابل رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر است و فلز زیرین را کاملا محافظت می کند، ضمنا در هنگام خراشیده شدن به سرعت بازسازی می شود.

مقاومت در برابر زنگ زدگی ، لکه ، و خوردگی ، شرایط نگهداری ساده ، قیمت ارزان و درخشش و جلای مناسب ، استیل را به فلزی ایده آل در صنایع مختلف تبدیل کرده است.
آلیاژ استیل تنوع بسیار زیادی در حدود 150 درجه مختلف دارد که 15 تای آن کاربرد بیشتری در صنایع مختلف دارد.
استیل همچنین در جواهر سازی و ساعت سازی کاربرد زیادی دارد که استیل 316L معمول ترین درجه استیل برای این کار است.این نوع از استیل اکسیده نمی شود و تغییر رنگ پیدا نمی کند.البته همه سازندگان از این نوع استیل استفاده نمی کنند، برای مثال رولکس از نوع 904L در ساخت ساعتهای خود استفاده می کند.

استنلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بسیار بالا (تا 1000 درجه سانتی گراد) و بسیار پایین(تا 200- درجه سانتی گراد) دارد.

جهت ماشین کاری فولاد یا استیل و استنلس استیل بعد از انتخاب متریال قطعه کار و مشخصات فنی آن،نوع ماشین کاری در مرحله بعد می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه تراشکاری استیل،فرز کاری استیل و تراشکاری فولاد و نیز فرز کاری فولاد و در کل ماشین کاری با کارشناسان فنی صنعت آرا تماس بگیرید.